Ubytování

Nejnavštěvovanější místa u nás – Orloj, věž, jeskyně nebo Babylon?

Nejnavštěvovanější místa u nás  – Orloj, věž, jeskyně nebo Babylon?

Kdybychom udělali anketu a ptali se na koníčky, určitě by mezi nejčastější patřilo cestování. Ať už se jedná o naši republiku nebo zahraničí. Možností, kam se vydat u nás, je nekonečně mnoho, záleží na každém z nás, co ho zajímá.

Pojďme si teď spolu ukázat čtyři místa, která patří mezi našich 20 nejnavštěvovanějších. Každé z nich je zcela jiné, zcela jedinečné a něčím výjimečné.

Petřín

Významným pražským místem je bezesporu Petřín se svou Petřínskou rozhlednou. Ta je viditelná už ze staroměstského nábřeží. Bývá označována za mladší sestru Eiffelovy věže – byla postavena o 2 roky později a položena je o něco výše. Dostat se sem můžete pěšky kolem Pražského Hradu nebo také lanovkou. Pokud se na věž vyšplháte, můžete za hezkého počasí vidět i Krkonoše nebo horu Říp. Do výše 20 metrů je přístupná také pro vozíčkáře, dál to bohužel není možné, není tam dostatek místa. Nahoře je instalovaný dalekohled.

Nachází se zde také bludiště, oblíbené zejména mezi dětmi. Stavba byla inspirována zucadlovým bludištěm v Prátru ve Vídni. Instalována je tady řada různě vypouklých a vydutých zrcadel, která zajímavě deformují lidský obličej i celou postavu.

Pro mnohé může být zajímavá také návštěva hvězdárny.  Je možné tady sledovat noční oblohu i ve dne. Vyzkoušet si můžete několik dalekohledů, nejoblíbenější je ten největší, který se nachází pod hlavní kopulí. Pozorovat s ním kromě oblohy můžete také výbuchy na slunci nebo sluneční povrch.

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice je velmi známá již z dávné minulosti, odehrálo se tady několik historickým událostí. Po bitně na Bílé hoře zde například věznili hlavní účastníky odboje, z nichž bylo 27 pánů na náměstí před radnicí popraveno.

Již v roce 1338 to bylo místo centrem samosprávy, a to díky Janu Lucemburskému. A bylo to právě tady, kde byl Jiří z Poděbrad zvolen za českého krále. Za doby německé okupace to bylo místo centra povstání a 7. květa byla proto odstřelována. Došlo k velkému poškození, k obnově však nikdy nedošlo. Dnes je radnice tvořena blokem domů pocházejících z různých období.

Pokud k radnici dojdete, určitě si nejdříve všimnete orloje. Byl vytvořen roku 1410 Mikulášem z Kadaně a dokončen byl koncem 15. století mistrem Hanušem z Růže. Podle legendy jej skutečně postavil mistr Hanuš a poté byl oslepen, aby nemohl postavit jeho další kopii. Ten se měl pomstít tím, že orloj zastavil. On se skutečně roku 1865 zastavil, ale pražský hodinář Ludvík Hainz jej opravil.

Dnes má orloj 3 části. Nejvýše jsou mechanické figury. Ve dvou okénkách se každou hodinu objevuje 12 biblických apoštolů. A samotný orloj tvoří kalendář se zvěrokruhem a hodiny. Deska s alegoriemi měsíců je prací Josefa Mánese (originál je v Muzeu hl.m.Prahy, kopie je zde).

Dnes orloj ukazuje čtyři druhy času – středoevropský (staroněmecký), babylonský, hvězdný a kalendářní.

Liberec – Babylon

Babylon v Liberci je así najnavštěvovanějším zábavním centrem u nás. Někteří tvrdí, že se tady nachází ráj pro všechny, zejména pak pro děti. Velmi dobře se dá jeho návštěva spojit například s pobytem v nedalekých Jizerských nebo Lužických horách, kousek je to také do Německa nebo Polska.

Velmi oblíbený je místní Aquapark, největší mimopražský vodní komplex vybudovaný ve stylu antických lázní. Najdete tady několik bazénů, i různě propojených, řadu skluzavek a tobogánů. Trochu adrenalinu představují síťové prolézačky – tunely vybudované ve výšce asi 10 metrů nad vodou.

Pokud chcete trochu klidu, můžete se na chvíli uchýlit v romantické jeskyni, mladistvé nadchne aquazorbing u vodotrysků a gejzírů, poblíž je také zábavná divoká řeka a jedinečná akvária s mořskou zvířenou.

Pro všechny je tady samozřejmě zóna s občerstvením. Za hezkého počasí je otevřena také terasa s výhledem na město a Ještěd.

Velké oblibě se těší také místní IQ park. Zde se zabaví všichni bez ohledu na věk nebo pohlaví. Připraveny jsou tady pro vás v několika patrech nejrůznější zajímavosti, a to nejen technické, dále  hlavolamy, rébusy, optické klamy, neuvěřitelné či nepochopitelné zajímavosti, překážky, ukázky fungování různých věcí, …

Moravský kras

Moravský kras, to je přibližně 1100 jeskyní na jednom místě. Celkem se jedná o velmi rozlehlé území. Některá místa jsou pro auta uzavřena, přepravovat se však můžete například ekologickým vláčkem, lanovkou nebo prostě jen tak pěšky (tras je tady celá řada a jsou velmi dobře značené).

Sloupsko – šošůvské jeskyně

Nacházejí se na severní straně a představují rozlehlý komplex velkých propastí a dómů, a to ve dvou parech. Do komplexu se vstupuje portálem, který vás zavede do Nicové jeskyně (na stěnách můžete pozorovat vápnitou kašovitou hmotu, která vzniká díky organismům). Dále se jde do Eliščiny jeskyně s neuvěžitelnou atmosférou, kde se nachází překrásná sintrová a krápníková výzdoba. Pak se pokračuje prokopanou chodbou do Starých skal, což je nejrozsáhlejší část. Procházet budete obrovskou Gotickou chodbou, která je zakončena 65 metrů hlubokou propastí. Nachází se tady také Nagelova propast, jejíž výška je od stropu po hladinu potoka 90 metrů. Dále trasa vede Trámovou chodbou a pak 260 metrů dlouhou Stříbrnou chodbou. Tady začíná vstup do Šošůvských jeskyní. Ty již nejsou tak rozlehlé, ale mají překrásnou krápníkovou výzdobu. Projít můžete Brouškovou pohádkovou síní se známým stalagmitem „Svícen“ a pak Riegrovu síň. Zakončeno je vše Černou propastí.

Jeskyně Balcarka

Tuto jeskyni najdete u Ostrova u Macochy. Najdete tady celý labyrint dómů a propastí, jež jsou bohatě zdobeny krápníky. Byla tu umělě proražená chodba, která vás dovede do prostor zdobených barevnými stalagmity. Zajímavá je zastávka u Wilsonovy rotundy, pak cesta vede do největšího prostoru – Velkého dómu. Jeho rozloha je 65x20x15 a strop je nádherně vyzdoben průhledným stalagtity a záclonami. Poté se stoupá do Galerie a Přírodní chodby, asi nejkrásnějších prostor s úžasnou krápníkovou výzdobou.  V dalších prostorách je k vidění vysoký sintrový vodopád a útvary zvané Kaktus nebo Madona.

Propast Macocha

Tady je třeba si dávat pozor. Hloubka propasti je přes 138 metrů. Je nejhlubší propastí svého druhu ve střední Evropě. Vznikla díky propadu stropu velké jeskyně, proto je její dno z části pokryto sutí. V horní části propasti se nacházejí vyhlídkové můstky, můžete tak pozorovat celou propast. Dnem protéka známá řeka Punkva, která vodou plní dvě jezírka. Horní jezírko vidět můžete, to dolní bohužel ne, protože se nachází mezi skalami. Pokud budete mít štěstí, můžete tady také najít vzácnou rostlinu, kruhatku Mattioliho.

Punkevní jeskyně

Tyto jeskyně jsou nejnavštěvovanější. Je to zřejmě díky tomu, že se můžete dostat až na dno Macochy a projet se po Punkvě. Začátek prohlídky je v Předním dómu, kde se u vchodu nachází největší stalaktit Strážce. Pak následují hlinité síně, které sousedí se Středním dómem. Dále se jde Stalagmitovou chodbou, která vás dovede do Zadního dómu. Odtud už vede cesta na samotné dno, kde končí Suchá cesta. Pak už vede jen Mokrá cesta, tedy na loďce. I tady vás čekají nádherné prostory a krásnou výzdobou, také nejkrásnější místo Pohádkový dóm s výzdobou ze stalakmitů, stalaktitů i stalagnátů.

Tohle ještě zdaleka není všechno, co Moravský kras návštěvníkům nabízí. Navštívit můžete ještě Kateřinské jeskyně, Jeskyně Výpýustek a další. I tady se nacházejí zajímavá místa s krásnou výzdobou.

Další články ze seriálu nejnavštěvovanější místa u nás:

Doporučujeme navštívit

Úžasné 10.0 / 10
Úžasné 10.0 / 10
Vynikající 9.6 / 10

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist