Ubytování

Jak se žádá o peníze z evropských fondů

 

Jedním z cílů Evropské unie je snižování hospodářských a sociálních rozdílů mezi jednotlivými regiony. Každá členská země proto může čerpat nevratnou finanční pomoc z evropských fondů, které se zaměřují na podporu nejchudších regionů.

 
Češi mají nejvíc

 
České republice se podařilo pro období 2007 až 2013 vyjednat v přepočtu na hlavu nejvyšší objem peněz z evropských fondů – více než 700 miliard korun. To je pro každého dobrá zpráva. Horší zprávou je, že si Česko pro jejich rozdělení vytvořilo jednu z nejsložitějších soustav dotačních titulů a celé řady institucí – takzvaných řídicích orgánů, které tyto dotace spravují.
V Česku může zájemce aktuálně čerpat evropské dotace z 24 dotačních titulů – takzvaných operačních programů, které se zaměřují na určitou oblast rozvoje, jako například podpora podnikání, posílení lidských zdrojů nebo investice do výzkumu a vývoje.
Operační programy jsou financovány ze strukturálních fondů a pro Českou republiku jsou z hlediska objemu peněz nejvýznamnější dva: Evropský fond regionálního rozvoje (ERDF) a Evropský sociální fond (ESF). Od toho tedy široce používaný název evropské fondy.

 
Co je výzva?

 
Každý operační program má přidělený objem finančních prostředků, které se rozdělují na jednotlivé projekty v rámci takzvaných výzev, které určují přesné podmínky pro vyplnění žádosti o financování projektu a přesný termín, kdy může zájemce žádost podat a kde.
Podnikatelé mohou využít nejen peníze na investiční záměry, ale také na vzdělávání sebe samých a svých vlastních zaměstnanců. Evropskými fondy dokonce mohou také pokrýt náklady spojené s vývojem nové technologie či výrobku.

 
Podání žádosti

 
Při podávání žádosti na investiční záměry se tato zpracovává elektronicky v povinném formuláři, který obsahuje zejména stručný popis projektu, kontaktní údaje a dále informace k rozpočtu a průběhu čerpání dotace. Formulář žádosti je vždy vydáván ke konkrétní výzvě, a proto je nutné pracovat s aktuální verzí formuláře.
Nedílnou součástí žádosti o dotaci jsou i povinné přílohy. Bez nich není žádost kompletní a v případě, že přílohy chybí, může být žádost poskytovatelem dotace vyřazena z dalšího hodnocení. Seznam příloh žádosti i jejich popis je vždy uveden v příslušných dokumentech souvisejících s výzvou.
Nejdůležitější přílohou žádosti o dotaci je takzvaný Projekt. V této příloze, kterou zpracovává žadatel, případně externí odborná firma, musí být celá investice podrobně a jasně popsána z hlediska finančního, technického i organizačního.
Informace uvedené v žádosti – harmonogram, rozpočet a podobně – musejí být v souladu s údaji uvedenými v ostatních přílohách včetně Projektu. Jakákoli odlišnost vede k nižšímu bodovému hodnocení. A samozřejmě platí, že peníze ze strukturálních fondů vyhrávají jen projekty s nejvyšším bodovým ohodnocením. O přetlaku žádostí už byly navíc popsány hory papíru.
Kvalitní zpracování Projektu zabere přibližně jeden měsíc. S ohledem na délku trvání výzvy pro předkládání žádostí – obvykle jde o časový úsek mezi třemi a šesti týdny – musí být práce na přípravě žádosti zahájeny ještě před vyhlášením výzvy.
Pokud jsou připraveny všechny přílohy i Projekt, zabere vyplnění formuláře žádosti o dotaci necelý jeden den.
Podmínkou však je, že všechny přílohy jsou řádně připraveny a zpracovány. Bez zpracovaného nebo alespoň rozpracovaného Projektu se může vyplnění žádosti zkomplikovat, protože bude později nutné upravovat rozpočty a finanční stránku žádosti, která je při hodnocení klíčová.

 
Informace na internetu

 
Bližší informace o jednotlivých operačních programech najdete na těchto adresách: www.strukturalni-fondy.cz, www.esfcr.cz a www.oppk.cz - zdroj denik.cz

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist