Ubytování

Na Slovensku už je dráž než v Česku

  

Slovensko letos pro české turisty kvůli oslabení koruny výrazně zdražilo a stalo se zemí s vyššími cenami, než jsou v Česku. Ze studie UniCredit Bank vyplývá, že za tisíc korun tam nyní turista pořídí zboží v hodnotě 850 korun. Z dvanácti zemí, které čeští turisté nejčastěji navštěvují, je letos proti loňsku levněji pouze v Bulharsku a Maďarsku.

 
V Maďarsku pořídí český turista za 1000 korun zboží a služby v hodnotě 1090 korun, v Bulharsku pak dostane dokonce o téměř třetinu hodnotnější nákup než doma.

 

Jakou hodnotu má česká tisícovka
Bulharsko 1313
Maďarsko 1090
Turecko 960
Chorvatsko 885
Slovensko 850
PRŮMĚR 793
Spojené království 750
Řecko 720
Španělsko 700
Německo 630
Rakousko 630
Itálie 610
Francie 610
Pozici dražší země si však Česko neudrželo vůči Slovensku. "Posun vůči našim východním sousedům byl přitom tak markantní, že na rozdíl od loňska zde vyjde pobyt Čechy dráž než v Turecku a Chorvatsku," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.


 
Stejně jako loni lze podle Rožumberského pozorovat největší propast v porovnání s Francií a Itálií, kde za českou tisícovku pořídí Čech nákup v hodnotě pouhých 610 korun. Jen o málo levněji je v Německu a Rakousku.

 
Ve srovnání s ostatními Čechům životní náklady klesají

 
Životní náklady tak podle studie zůstávají v ČR pod průměrem 12 sledovaných turistických destinací. "Nákup, za který český turista utratí v zahraničí 1000 korun, ho doma přijde v průměru jen na necelých 800 Kč," uvedl Rožumberský.

 
Zatímco letos je podle něj relativní cenová hladina v Česku o více než 20 procent nižší než činí průměr za sledovanou dvanáctku zemí, ještě před dvanácti měsíci byl tento rozdíl pouhých 14 procent. Například v Chorvatsku letos český turista pořídí za tisícovku nákup o 69 korun nižší než loni.

 
Češi musí navíc podle studie počítat s tím, že po několika letech nepřetržitého zvyšování kupní síly koruny si letos kvůli jejímu oslabení při nákupech na zahraničních dovolených meziročně pohorší. Zatímco nyní se koruna obchoduje kolem 27 korun za euro a 20 Kč/USD, před rokem se koruna obchodovala za 25 Kč/EUR a přibližně 16 korun za dolar.

 
Studie upozorňuje, že cenové hladiny jednotlivých zemí jsou porovnávány podle různých spotřebních košů. Navíc průměrné ceny v jednotlivých zemích se mohou výrazně odlišovat od cen v konkrétních regionech, přičemž v turistických destinacích jsou ceny většinou vyšší. Zkreslení může také vzniknout tím, že struktura výdajů turisty se liší od typických výdajů domácností, z nichž je počítána inflace, upozorňuje studie. Zdroj: lidovky.cz

Penzion roku

© FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist